SBOR DOBROVOLNÝCH HASIČŮ KLOBOUKY U BRNA

Taktické cvičení na čepru 15,12,2009

01.02.2010 20:04

Klobouky u Brna - Dvě desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů dnes v Kloboukách u Brna nacvičovali zásah proti případnému teroristickému útoku na obří nádrže pohonných látek. Fingovaný výbuch poškodil plášť nádrže a vyřadil z provozu hasicí zařízení. Cvičení dopadlo dobře, nastaly jen drobné komplikace při komunikaci tolika jednotek, řekl novinářům mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Nádrže ohrožené žárem hasiči ochlazovali vodou, rozsáhlý požár likvidovali těžkou pěnou. Po dvou hodinách se jej podařilo uhasit. Podle velitele zásahu Martina Drndy cvičení splnilo svůj účel. "V případě reálného útoku jsme připraveni, abychom tuto situaci zvládli," řekl novinářům velitel zásahu Martin Drnda. Teroristé podle scénáře cvičení odpálili v 09:00 bombu u jedné z nadzemních nádrží na 10.000 metrů krychlových vysoce hořlavých kapalin. "Pracovníci společnosti Čepro zahájili okamžitě evakuaci areálu a událost ohlásili na tísňovou linku. Operační středisko vzhledem k rozsahu a závažnosti události vyhlásilo třetí, nejvyšší stupeň požárního poplachu a na místo vyslalo 19 jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů z Břeclavska, Hodonínska a Brněnska," popsal cvičení Haid.

Na místě byli také policisté, zdravotníci a skupina chemiků z laboratoře školícího střediska hasičů v Tišnově, kteří měřili obsah škodlivých látek v ovzduší. Pro lepší koordinaci všech jednotek byl přímo na místě zřízen štáb velitele zásahu.

Na zásah přijely jednotky profesionálních hasičů z Hustopečí, Břeclavi, Mikulova, Hodonína, Kyjova, Židlochovic a Brna, tým chemiků z laboratoře v Tišnově, jednotka podniku Čepro Střelice a dobrovolní hasiči z Klobouk, Krumvíře, Velkých Pavlovic, Kobylí, Rakvic, Šitbořic, Horních Bojanovic, Brumovic, Moutnic, Dambořic a Žarošic

VIDEO: www.youtube.com/watch?v=Y6KnuVj8OZQ